Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Od „Mazurka” i „Biało-Czerwonej”. Ruszył II Zlot Marynarzy

W cieniu bohatera II Ogólnopolskiego Zlotu Marynarzy – kutra ORP „Odważny”, rozpoczęło się trzydniowe spotkanie „wilków morskich” w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. Przed, przepełnioną atrakcjami sobotą, piątek był wzruszającym preludium i powitaniem z okrętem.

Przy podniesionej na maszt biało-czerwonej fladze oraz dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” i „Hymnu do Bałtyku”, punktualnie o godz. 15 rozpoczął się II Ogólnopolski Zlot Marynarzy. Jego symbolicznego otwarcia dokonali prezes Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki Wojennej Roman Szychowski oraz dyrektor Muzeum im. Orła Białego Grzegorz Bień. Obu witał na „Odważnym” marynarz z niego pochodzący Janusz Sidorowicz. Zebrani odebrali defiladę uczniów ZDZ Starachowice, którzy  w strojach marynarskich, uświetnili swą obecnością inaugurację Zlotu.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego przed kilkoma dniami wieloletniego pracownika skarżyskiego Muzeum  Tomasza Miernika

Następnie uczestnicy Zlotu udali się do Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, w którym  zdecydowana większość  przybyszy gościła po raz pierwszy.

 Kolejnym „merytorycznych” punktów programu, już w skarżyskim Muzeum, była gawęda prof. Wojciecha Iwańczaka – zaprzyjaźnionego z świętokrzyskim środowiskiem historycznym mediewisty, o żeglarzach w wiekach średnich, ich obyczajach i śmiesznostkach.  O tradycji marynarskiego munduru mówił prezes Roman Szychowski.

Dzień zakończyło strzelanie na muzealnej strzelnicy ASG i wspólne ognisko na terenie wielkiego pieca.

Najważniejszymi punktami soboty (26.08.) będą poranna msza święta w intencji „zlotowiczów”, którą o godz. 9 odprawi kustosz skarżyskiego Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia ks. prałat Jerzy Karbownik oraz koncert „Skarżysko-Kamienna ludziom morza” (początek godz. 17, wstęp gratis  od godz. 16.45).