Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Młodzież i muzealnicy pod powstańczym pomnikiem

 

W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i 60. odsłonięcia poświęconego mu pomnika w lesie na Rejowie, na leśne dukty pospieszyły delegacje większości skarżyskich szkół podstawowych i muzealnicy z „Orła Białego”. Wszyscy spotkali się pod monumentem upamiętniającym największe z naszych powstań narodowych.

Jak co roku, na zaproszenie Muzeum im. Orła Białego pod pomnik ruszyła duża grupa młodych ludzi wraz z wychowawcami. Po odśpiewaniu hymnu i wystąpieniu zastępcy prezydenta miasta Krzysztofa Myszki, delegacje złożyły pod pomnikiem znicze. Pamięć bohaterów uczczono minutą ciszy. W gronie młodzieży znalazły się grupy ze Szkoły Podstawowej nr 2, SP 3, SP 5, SP 7, SP 8, SP 9 i SP 13.

Pomnik, którym lokalna społeczność uczciła pamięć uczestników największego w dziejach powstania narodowego, został przed trzema laty odnowiony wspólnym wysiłkiem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum im. Orła Białego. Od tego czasu, co roku, na zaproszenie muzealników, przybywają tu delegacje lokalnych szkół podstawowych.

Po części „oficjalnej” jej uczestnicy spotkali się na ognisku w ruinach Wielkiego Pieca.