Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Projekty

Walka o rząd dusz. Milenium a Tysiąclecie Państwa Polskiego.

 

 

Walka o rząd dusz. Milenium a Tysiąclecie Państwa Polskiego.

 

W roku 2016 obchodzimy 1050 rocznicę przyjęcia Chrztu przez Polskę. Muzeum im. Orła Białego przygotowało wystawę: Walka o rząd dusz. Milenium a Tysiąclecie Państwa Polskiego.

Celem wystawy jest przedstawienie wydarzeń związanych z obchodami 1000 rocznicy Chrztu Polski w Skarżysku-Kamiennej w połowie lat 60-tych XX w. Obchodom rocznicy Chrztu znanym pod nazwą Millenium organizowanym przez Kościół Katolicki władze komunistyczne przestawiły własne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Wystawa zawiera wiele unikalnych zdjęć z uroczystości 1000-lecia Chrztu Polski organizowanych przez Kościół Katolicki. Obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego, które dla ówczesnych władz komunistycznych były elementem walki ideologicznej z Kościołem.

 

Scenariusz wystawy: dr Barbara Kasprzyk

Koncepcja graficzna: Krystian Dróżdż

Materiały wykorzystane na wystawie pochodzą z: Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego w Kielcach, Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, Archiwum Diecezjalnego w Sandomierzu, Muzeum Historii Kielc, Biblioteki Wojewódzkiej im. W. Gombrowicza w Kielcach, Archiwum IPN w Kielcach.

Konsultacja merytoryczna: dr Jarosław Dulewicz

Współpraca: Kamil Sasal, Piotr Sasal

 

Wystawa została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966.