Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Encyklopedia

Karabin Mosin wz. 91/30 – karabin wyborowy

Karabin Mosin wz. 91/30 Karabin Mosin wz. 91/30

 

Karabin Mosin wz. 91/30 - wersja dla strzelców wyborowych zwanych  obecnie snajperami. W armii rosyjskiej od 1891 a później radzieckiej, przeszedł szereg modyfikacji. Modernizacja przeprowadzona w końcu lata 20.-tych XX w. dała w efekcie był karabin wzór 1891/30. Nowy karabin był prostszy w produkcji (zmieniono zewnętrzny kształt komory zamkowej z graniastosłupa na cylinder). Opierając się na konstrukcji karabinu wz. 1891/30 opracowano w 1931 karabin wyborowy, wyposażony w celownik optyczny PU o powiększeniu 3,5 lub PE o krotności 4x. To właśnie tej wersji „Mosina” używał bohater filmu „Wróg u bram” Wasilij Zajcew prowadząc pojedynek  z niemieckim snajperem  majorem Erwinem Königiem.

            Mosin uznawany jest za jeden z najlepszych karabinów snajperskich XX wieku. Co ciekawe w armii radzieckiej było więcej snajperów niż w Wehrmachcie. Rosyjski snajper nosił na ramieniu  naszywkę strzelca wyborowego. Przydzielano je masowo, zamierzając tym wywołać strach wśród  niemieckich żołnierz. Sukcesy radzieckich snajperów były często  wyolbrzymiane a wyczyny wykorzystywano w celach propagandowych. Ostatnie konflikty w Syrii i na Ukrainie pokazują, że broń używana w czasie II wojny światowej, że względu na swą prostotę jest nadal skuteczna w rekach zdeterminowanego żołnierza. Liczne zdjęcia w internecie pokazują, że broń  znajdująca się w gablotach Muzeum im. Orła Białego jest nadal używana w walce.

Opierając się na konstrukcji karabinu wz. 1891/30 opracowano w 1931 karabin wyborowy, wyposażony w celownik optyczny PU o powiększeniu 3,5 lub PE o krotności 4x. Rączka zamkowa została wygięta w dół aby przy przeładowaniu nie uderzała w celownik optyczny. Po lewej stronie łoża pojawiło się wycięcie na podstawę celownika optycznego.

Kaliber - 7,62 mm

Nabój - 7,62 × 54 mm R

Magazynek - 5 nabojów

Długość - 1,227 mm

Długość lufy - 730 mm

Masa broni bez bagnetu - 3,86 kg