Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Piotr Kołodziejski

Piotr Kołodziejski

W narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych

Delegacja z Muzeum im. Orła Białego uczestniczyła  w wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Jego piątkową kulminacją było złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.

Uroczystości, na które zaprosił wojewoda świętokrzyski Józef Bryk miały miejsce na cmentarzu Kielce-Piaski. Wcześniej znicze zapalono w innych, położonych nad Silnicą miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po wspólnej modlitwie, której przewodniczył ks. dyr. Jacek Kopeć oraz wystąpieniu wojewody, liczne delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

Całość tegorocznych obchodów zwieńczy sobotnia msza święta w kieleckiej Bazylice Katedralnej.

 

Czytaj dalej...

W 1000 lat po koronacji: zapraszamy szkoły średnie i indywidualnych słuchaczy

Profesor dr hab. Wojciech Iwańczak będzie głównym prelegentem podczas konferencji, które na 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego przygotowuje Muzeum im. Orła Białego. Odbędą się one wczesną wiosną a chęć uczestnictwa można już zgłaszać w skarżyskim Muzeum.

18 kwietnia minie 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Ceremonia, do której doszło w Gnieźnie, była świadectwem tego, że Polska pod jego rządami stała się krajem silnym, z którym ówczesna Europa musiała mocno się liczyć. Choć Bolesław zmarł niespełna dwa miesiące potem to jednak zapoczątkował tradycję, do której odwoływali się jego następcy.

O czasach naszego pierwszego króla, znakomitego wojownika i wybitnego polityka opowiadać będzie w Skarżysku prof. dr hab. Wojciech Iwańczak. Czołowy w kraju mediewista – członek Polskiej Akademii Umiejętności i Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Profesor Iwańczak jest autorem niezliczonej ilości publikacji i wielu książek traktujących o europejskim średniowieczu.

Spotkania mieć będą charakter edukacyjny a odbywać się będą przez dwa kolejne dni na przełomie marca i kwietnia. Każde z nich potrwa ok. 70 minut a ich uczestnicy będą mogli ponadto gratisowo zwiedzić Muzeum. Oferta kierowana jest do szkół średnich oraz odbiorców indywidulanych.

Szczegółowy grafik spotkań przedstawimy niebawem. Zgłoszeń można będzie dokonywać w sekretariacie Muzeum pod numerem tel. 41 25 20 231.

Czytaj dalej...

Oddali hołd 360 bohaterom

W atmosferze zadumy i historycznej refleksji obchodzono 85. rocznicę niemieckiego mordu na 360 patriotach polskich rozstrzelanych w lesie na skarżyskim Borze. Lokalni samorządowcy i liczni goście spotkali się najpierw w miejscowym kościele o o. Redemptorystów, by następnie udać się pod leśną mogiłę – pomnik bohaterów.

Wśród przybyłych na zaproszenie skarżyskich władz miasta nie zabrakło minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły – Drewnowicz , posła Krzysztofa Lipca i członka Zarządu Województwa Andrzeja Prusia. Sejmik Województwa Świętokrzyskiego reprezentował jego przewodniczący Andrzej Bętkowski. Władze powiatowe uosabiali wicestarosta Katarzyna Bilska i przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Żmijewski. Swoje poczty sztandarowe i reprezentacje miały organizacje kombatanckie na czele ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej oraz służby mundurowe, zakłady pracy i lokalne placówki oświatowe. Po raz pierwszy w tych okolicznościach obecny był poczet sztandarowy Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki Wojennej i prezes tegoż Roman Szychowski.

Do zebranych przemówił prezydent Skarżyska-Kamiennej Arkadiusz Bogucki a modlitwę za ofiary niemieckiego mordu zainicjował o. Łukasz Wójcik, proboszcz miejscowych Redemptorystów. Głos zabrali minister Okła -Drewnowicz, poseł Krzysztof Lipiec i przewodniczący Andrzej Bętkowski. W szczególny sposób przemówił do zebranych o. Jan Kazimierz Głaz – kapelan żołnierzy Armii Krajowej Okręg Kielce, który wykonał też na trąbce dwa przejmujące utwory - „Śpij kolego” i „Płacz matki”.

Uczestnicy rocznicowych obchodów wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego. Przyjęto ją gorącymi brawami. Po niej delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i zapaliły znicze.

Przed 85 laty, w lutym 1940 r., po uprzednim uwięzieniu, przesłuchaniach, torturach a wreszcie niesłusznym osądzeniu, ofiarą hitlerowskiego terroru padło 360 patriotów polskich. Rozstrzeliwano, m.in.: zakonników, kolejarzy, nauczycieli, harcerzy i innych przedstawicieli inteligencji. Wszystkich, którzy w oczach okupanta mogli stanowić dla niego jakiekolwiek zagrożenie.

Muzeum im. Orła Białego serdecznie dziękuje wspomagających w organizacji wydarzenia: Miejskiemu Centrum Kultury i Miejskiej Komunikacji Samochodowej oraz Szkole Podstawowej nr 2.

 



Czytaj dalej...

Z młodzieżą o zbrodni na Borze

Muzeum im. Orła Białego wraz ze Szkołą Podstawową nr 1 będzie organizatorem spotkań edukacyjnych poświęconych pamięci ofiar niemieckiej zbrodni w lesie na os. Bór, przed 85 laty. Odbędą się one w dniach 4-7.02. w Izbie Pamięci szkoły z ul. Konarskiego, gdzie w czasie okupacji przetrzymywano późniejsze ofiary.

Jak przed rokiem, spotkania w Izbie Pamięci będą swego rodzaju preludium do miejskich obchodów rocznicy tych tragicznych wydarzeń, które zaplanowano na niedzielę 9 lutego. Choć oferta kierowana była początkowo tylko do starszych klas szkół podstawowych, to z radością, warto odnotować, że opowieści muzealników z „Orła Białego” chce posłuchać również młodzież z części szkół średnich.

Dla zainteresowanych przypominamy, że jeszcze do końca tygodnia można rezerwować terminy godzinnych lekcji w SP 1, pod numerem telefonu tejże. Muzealne lekcje od wtorku do piątku, w pierwszym tygodniu po feriach.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeum.skarzysko.pl/www/templates/muzeum_im_orlabialego/html/com_k2/templates/default/user.php on line 131