Z armatnim hukiem i smakiem szampana: otwarcie wystawy na 100 – lecie Miasta

Honorowi Obywatele i ich czasy. W 100 – lecie Skarżyska-Kamiennej” to tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się dokładnie wiek po tym, gdy premier Władysław Sikorski nadał Kamiennej prawa miejskie. Szczególnemu wydarzeniu w Muzeum im. Orła Białego towarzyszył wystrzał armatni i toast za sto lat „grodu kolejarzy”.

Uroczysty wernisaż w Muzeum poprzedziło rocznicowe nabożeństwo w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia i jubileuszowa sesja Rady Miasta. Gośćmi wystawy byli, m.in.: poseł na Sejm RP Marzena Okła –Drewnowicz i zastępca prezydenta miasta Krzysztof Myszka.Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego reprezentowała Renata Bilska, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych. Eksponowane zbiory podziwiali: wiceprzewodniczący Rady Miasta Bogusław Ciok i prezes Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki Wojennej Roman Szychowski. Temu drugiemu towarzyszyło spore grono zaprzyjaźnionych z Muzeum marynarzy. Wernisaż odwiedzili również: prezes skarżyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Marcin Medyński oraz radni miejscy Jerzy Stopa, Krzysztof Randla i Andrzej Warwas. Nie zabrakło również syna jednego z bohaterów ekspozycji Jacka Czecha. Byli też historycy: Jerzy Piątkowski, Krzysztof Zemeła, Tomasz Nowak i Ryszard Miernik.

Wystawa, choć poświęcona wszystkim ośmiu honorowym obywatelom z miejskiej historii, najwięcej uwagi poświęca „honorowym” – wojskowym, tj. gen. brygady Antoniemu Hedzie, podpułkownikowi Henrykowi Czechowi i kapitanowi Władysławowi Stopińskiemu. Osobna sala poświęcona została „modzie i stylowi” 20 –lecia, nawiązując do atmosfery romantycznych czasów, pomiędzy strasznymi wojnami.

Dyrektor Muzeum Grzegorz Bień, dziękując przybyłym gościom, zaznaczył szczególny wkład we wsparcie ekspozycji dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusza Sikory, właścicielki salonu sukien ślubnych „Annabell” z Ostrowca Katarzyny Łukasik oraz Anety Załęckiej (Ambasada Stylu „Anett”). Część eksponatów przekazali na wystawę mieszkańcy miasta, m.in. Hannna Krasuska, Mirosława Raczyńska-Łyżwa i Małgorzata Jakubczyk.

Wernisażowi towarzyszył pokaz strojów z okresu 20 – lecia z akompaniamentem muzycznym Mariusza Kaczmarczyka.

Wystawa czynna będzie do końca października 2023 roku.

Foto. D. Turek