„Nasi Honorowi Obywatele” na wystawie

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami postaciom związanym z naszą lokalną społecznością a przy tym żołnierzom, poświęcona będzie w pierwszym rzędzie wystawa „Honorowi Obywatele i ich czasy. W 100 – lecie Skarżyska-Kamiennej”. 28 grudnia, dokładnie w 100. rocznicę nadania Kamiennej praw miejskich, Muzeum im. Orła Białego zaprasza na wernisaż jubileuszowej wystawy.

Skarżysko-Kamienna w swej stuletniej historii nadało honorowe obywatelstwo ośmiu osobom. Obok postaci, które wywarły wielki wpływ na historię całego państwa, jak choćby Józef Piłsudski czy Edward Rydz-Śmigły, byli to bohaterowie, którzy działając na  rzecz lokalnej społeczności oddali dla niej szczególne zasługi.

Oprócz już wspominanych skarżyski samorząd miejski uhonorował tą szczególną godnością: ks. profesora Włodzimierza Sedlaka, ks. bpa. Edwarda Materskiego, Bogdana Winiarskiego oraz trójkę „wojskowych” – gen. bryg. Antoniego Hedę „Szarego”,  kpt. Władysława Stopińskiego oraz ppłk. Henryka Czecha. Właśnie owi „wojskowi” będą w pierwszym rzędzie bohaterami wystawy, którą podziwiać będzie można niemal do końca października przyszłego roku w skarżyskim Muzeum.

Poniżej, w wielkim skrócie przypominamy ich biografie. Szczegóły, a może nawet nowe informacje znaleźć będzie można na ich temat już na samej wystawie.

Generał brygady: Antoni Heda (1916-2008). Urodzony w Małomierzycach k. Iłży. Przed wojną pracownik Zakładów Starachowickich. We wrześniu 1939 r. żołnierz 12 DP. Uczestnik konspiracji w ramach ZWZ-AK. Organizator i dowódca oddziału partyzanckiego, który rozbił niemieckie więzienia w Starachowicach i Końskich oraz więzienie w Kielcach z rąk UB-NKWD. Schwytany przez komunistów, skazany na karę śmierci, którą Bolesław Bierut zamienił na dożywocie. Wyszedł na wolność po amnestii w 1956 r. W 2006 r. otrzymał awans generalski.

Kapitan Władysław Stopiński (1915-2010). Urodzony w Wielkiej Wsi k. Skarżyska. W 1939 r. w służbie czynnej w 4. ppleg. w Kielcach. Od 17 marca członek załogi Westerplatte. W czasie obrony walczył w placówce „Prom” jako celowniczy karabinu maszynowego, a po jej zniszczeniu w rezerwie koszar. Po wyzwoleniu z niewoli, w której przebywał na terenie  Niemiec, wrócił do Polski. Otrzymał, m.in. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Wraz z rodziną  mieszkał w Lipowym Polu. Zmarł 19 grudnia 2010 r. jako kapitan Wojska Polskiego.

Podpułkownik Henryk Czech (1925-2019). Urodzony w Skarżysku-Kamiennej, przedwojenny harcerz, żołnierz Armii Krajowej. W konspiracji przyjął pseudonim „Śmigły”. Podkomendny u „Szarego”. M.in. uczestnik rozbicia więzienia UB  w Kielcach. Ranny podczas tej akcji. Ujawnił się w 1947 r. w ramach amnestii. Do emerytury pracował w „Mesko”. Szef miejscowego oddziały Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, społecznik i opiekun miejsc pamięci.

Wstęp na jubileuszowy wernisaż (28.12. godz. 17) będzie dla wszystkich gratisowy. Swój udział zapowiadają, m.in. zaprzyjaźnieniu z Muzeum marynarze ze Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki Wojennej.