Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Od 6 maja ordery z całej Europy w skarżyskim Muzeum

Od wernisażu w dniu 6 maja skarżyskie Muzeum im. Orła Białego zaprasza na nową wystawę pt.: „Order Orła Białego w dziejach orderów polskich i europejskich”. W trzech salach ekspozycyjnych zgormadzonych zostanie około 120 medali z ostatnich 300 i więcej lat.

Wystawa, której „bohaterem” jest Order Orła Białego to efekt współpracy skarżyskich muzealników ze stołecznymi falerystami. Nie zabraknie więc prezentacji historii tegoż orderu, jak i Orderu Św. Stanisława. Wiele miejsca zajmą na wystawie obiekty związane z Orderem Wojennym Virtuti Militari. Będą też odznaczenia z czasów II RP, II wojny światowej i PRL. Zwiedzający znajdą medale należące niegdyś do wybitnych postaci, jak choćby gen. Stanisława Maczka.

Swoje prezentacje znajdą na wystawie ordery i odznaczenia z wielu państw europejskich. Tu poczesne miejsce zajmie francuski Order Legii Honorowej.

Całość będzie prezentowana zarówno w gablotach, jak i na manekinach. Nie zabraknie miniatur, ale i powiększeń. Uzupełnieniem wystawy będzie towarzysząca eksponatom literatura przedmiotu oraz biała broń, krócice i pistolety .

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 maja w południe, a ekspozycja będzie prezentowana co najmniej do końca listopada. Szczegóły już wkrótce.