Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Wystawa pamięci leśników - ofiar Auschwitz

W samo wtorkowe południe (11 stycznia), w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego otwarta została wystawa "Leśnicy polscy w KL Auschwitz". Trafiła ona na ekspozycję przy ul. Słonecznej dzięki współpracy miejscowej placówki z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. 

Gośćmi wernisażu byli, m.in. zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotr Kacprzak oraz skarżyscy radni miejscy: Andrzej Warwas i Jerzy Stopa. W placówce na Rejowie stawili się też miejscowi regionaliści Ryszard Sowa i Andrzej Staśkowiak. Lokalne środowiska leśników reprezentowali nadleśniczowie: Piotr Fitas (Nadleśnictwo Suchedniów) i Zbigniew Dąbrowski (Nadleśnictwo Skarżysko).

Wystawa, która w Skarżysku zagości do 27 lutego jest częścią przedsięwzięcia z 2020 r., kiedy to, w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz przygotowano, m.in. bezcenne wspomnienie licznych leśników z regionów radomskiego i świętokrzyskiego, którzy trafili do tegoż obozu w latach 1940-44. Została wówczas zorganizowana przez Stowarzyszenie Leśników Przyjaźń im. św. Jana Gwalberta, Lasy Państwowe oraz Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu.