Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Święto Wojska Polskiego w Muzeum

Przy pięknej frekwencji publiczności uczczono Święto Wojska Polskiego w Muzeum im. Orła Białego. Plac skarżyskiej placówki wypełnili modelarze, rekonstruktorzy, strzelcy i specjaliści od gastronomii.

To były przeszło cztery godziny wojskowego świętowania. Modelarze z grupy rctank, którzy po raz pierwszy zaprezentowali swój dorobek w Skarżysku przygotowywali się do tego już od soboty. W efekcie zaprezentowali imponujące miniatury zdalnie sterowanych czołgów z okresu II wojny światowej. Ich pokazom przyglądał się zastępca prezydenta miasta Krzysztof Myszka, któremu modelarze obiecali prawdziwy show na 100 – lecie Skarżyska - Kamiennej, w 2023 roku.

Wielu zwolenników miało, jak zawsze, strzelanie z karabinków ASG. Ekipa z klubu „PATRIA” przygotowała tym razem trzy stanowiska strzeleckie, by rozładować kolejki chętnych oraz fanty dla pierwszych kilkudziesięciu osób.

Efektownie i jak zawsze merytorycznie zaprezentowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat Radom. „Policjanci” pokazali broń używaną przez formacje polskie w latach 1914-18 oraz będącą na wyposażeniu Wojska Polskiego w okresie 1918-20. Widzowie z zainteresowaniem przyjęli też wystawę masek przeciwgazowych produkowanych w latach 1928-39 przez Wojskową Wytwórnię Sprzętu Przeciwgazowego w Radomiu.

Całość uzupełniły konne przejazdów, darmowe napoje dla ochłody oraz dobra kuchnia dla każdego.

Foto. Dariusz Turek