Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Zabytek i świadek historii, czyli skarżyska debata o „Zygmuncie”

Czym był, jest i będzie dzwon „Zygmunt” – to pytania, na które starali się odpowiedzieć historycy zgromadzeni na placu Muzeum im. Orła Białego, w 500. rocznicę pierwszych dźwięków krakowskiego „jubilata”. Dyskusji towarzyszyły liczne konkursy, zarówno dla oglądających ją na placu, jak i śledzących za pomocą muzealnego FB.
O znaczeniu dzwonu „Zygmunt”, jego zamieszczonych na płaszczu patronach, komu bił ten dzwon, a wreszcie o legendach z nim związanych rozprawiali: prof. zw. dr hab. Wojciech Iwańczak, dr Jerzy Piątkowski oraz dyr Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora. Przysłuchiwał się jej zastępca prezydenta Skarżyska – Kamiennej Krzysztof Myszka - z wykształcenia historyk a rozmowę poprowadził dyrektor Muzeum im. Orła Białego Grzegorz Bień
Nie zabrakło refleksji na temat średniowiecznych patronów „Zygmunta” – jego świętego imiennika oraz bp. Stanisława ze Szczepanowa. Jak wiadomo, okoliczności śmierci tego drugiego, po dzień dzisiejszy wzbudzają wśród mediewistów wielkie wątpliwości.
Wiele miejsca poświęcono obrazowi Jana Matejki, który tworzony po Powstaniu Styczniowym, „ku pokrzepieniu serc”, zawierał jednak liczne uproszczenia i przekłamania, a królewskie dzieci mają na nim oblicza potomków samego mistrza pędzla. Dzieło można do końca sierpnia podziwiać na Wawelu, w dodatku gratis.
Uczestnicy dyskusji dzielili się też refleksją nad tym: komu bił dzwon? Choć zasadą było, że trzeba na to zasłużyć, to „zasługi”, jak choćby w przypadku Józefa Stalina, czy triumfujących nad Francją w 1940 r. hitlerowskich Niemiec, trzeba mierzyć zgoła inną miarą.
Wszyscy obserwatorzy dyskusji mieli szansę na zdobywanie nagród w licznych konkursach a po jej zakończeniu czekały na nich lody.

Foto. Dariusz Turek