Stół sprzed lat na pikniku w Muzeum

Przez dwa weekendowe dni muzealny plac przy ul. Słonecznej zapełnił się straganami kilkunastu wystawców jadła i napojów nawiązujących do specjałów sprzed 200 laty. Nie zabrakło też występów artystycznych i stoiska Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Specjały sprzed lat „pitrasiła” skarżyska półfinalistka Master Chef Junior Natalka Tokarska.

„Co jedli nasi przodkowie 200 lat temu?” – to pytanie stanowiące motyw przewodni weekendowego spotkania przygotowanego przez Muzeum im.  Orła Białego. Nie mogło więc zabraknąć dawnych miodów, serów, ciast, wędlin, ryb i nalewek. Zgodnie z wojskowym „menu” nie zabrakło też kaszy i grochówki. Swój plac miały niezawodne przy Słonecznej dzieci.

Spore zainteresowanie gości wzbudziło stoisko żołnierzy  Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.  Gratis raczyła swymi wyrobami, pysznymi pierogami i naleśnikami,  Natalia Tokarska.

Wiele ciekawych rzeczy działo się też w ruinach wielkiego pieca. Tam stacjonowała grupa rekonstrukcyjna „GROT”. Dawne ubiory, uzbrojenie i taktyka walki w Powstaniu Styczniowym oraz liczne wystrzały armatnie wzbudzały spore zainteresowanie. Z kolei pracownicy Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu pokazali jak kuć kosy, odlewać kule i sylwetki ołowianych żołnierzyków.

O oprawę artystyczną imprezy zadbał zespół „Klimat”.