Muzealnicy ruszą pod pomnik

Rekonstruktorzy z grupy „GROT” stanowić będą asystę dla skarżyskich muzealników, którzy w piątkowy poranek postawią znicze pod pomnikiem poświęconym, Powstańcom Styczniowym na skarżyskim Rejowie. W tym roku przypada 58. rocznica wystawienia tegoż pomnika.

Około godz. 9.30 (18 czerwca) delegacja muzealników z Muzeum im. Orła Białego uda się pod pomnik, który skarżyska jednostka odnowiła w ubiegłym roku. W listopadzie 2020 r. miała miejsce prezentacja wyremontowanego za pieniądze  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz muzealne historycznego obiektu. Lokalna społeczność ufundowała pomnik w 100. rocznicę wybuchu insurekcji. Po latach wymagał on renowacji, stąd też muzealne starania, zwieńczone sukcesem za sprawą programu „Miejsca pamięci i stałe upamiętnienia w kraju”.

Rekonstruktorzy z grupy „GROT” zostaną na Rejowie przez cały weekend, by w sobotę i niedzielę, przy okazji dwudniowego pikniku, zaprezentować ubiór, uzbrojenie i taktykę walk powstańczych z lat 1863-64.