Historia najważniejszej pieśni wszystkich Polaków na wystawie w skarżyskim muzeum

W samo niedzielne południe (9 maja) dokonano uroczystego otwarcia wystawy „… z ziemi włoskiej do Polski…”, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego. W wernisażu w Muzeum im. Orła Białego uczestniczyli przedstawiciele Sejmu RP, władz samorządowych oraz liczna publiczność.

Wystawa to łącznie niemal setka muzealiów eksponowanych w dwóch salach placówki ze skarżyskiego Rejowa. Większość z nich pochodzi z Muzeum Narodowego w Gdańsku i jego filii w Będominie - miejsca urodzin Józefa Wybickiego.  Inne, to nieliczne eksponaty prywatnych kolekcjonerów oraz te należące do skarżyskiego Muzeum. Ozdobą wystawy są bez wątpienia obrazy Józefa Wybickiego i Jana Henryka Dąbrowskiego oraz „Epizod szturm Warszawy z 1831 r”. Wielkie wrażenie robią też szkice Juliusza Kossaka do poszczególnych zwrotek hymnu. Dźwięków najważniejszej pieśni wszystkich Polaków wysłuchać można, m.in. z zegara z pozytywką z 1891 r.  Na wystawie można samemu odtworzyć patriotyczne pieśni na starym gramofonie i z romantycznym szumem jeszcze starszej płyty. Bezcennym eksponatem jest też szabla lekkiej kawalerii francuskiej z 1813 roku.

Wśród gości niedzielnego wernisażu nie zabrakło, m.in.: poseł Marzeny Okły-Drewnowicz, starosty koneckiego Grzegorza Pieca, zastępcy prezydenta Skarżyska – Kamiennej Krzysztofa Myszki, przewodniczący Rady Miasta Leszka Golika, radnego Jerzego Stopy i członka Rady Muzeum Bogusław Cioka.  Koneckie środowisko oświatowe reprezentowali naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Koneckiego Krzysztof Stachera i dyrektor największej szkoły technicznej w regionie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 Beata Jakubowska. Wszystkich przywitał dyrektor Muzeum Grzegorz Bień.

Duże wrażenie na wszystkich gościach zrobił pokaz Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” i Marszałkowskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Chlebnego. Obie formacje imponowały zarówno pięknymi strojami, jak  przede wszystkim profesjonalnymi pokazami. 50 minut z muzyką było prawdziwą ucztą, w której znane motywy patriotyczne przeplatały się z polską muzyką rozrywkową.

Wystawa otwarta 9 maja gościć będzie w Muzeum im. Orła Białego do ostatnich dni listopada.

Fot. Dariusz Turek