Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

9 maja otwarcie wystawy „… z ziemi włoskiej do Polski…”

9 maja otwarta zostanie wystawa „… z ziemi włoskiej do Polski…”, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego”. Muzeum im. Orła Białego zaprezentuje na niej blisko 100 muzealiów, w większości pochodzących z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Początek wernisażu zaplanowano na godz. 12. Całość przebiegać będzie w reżimie sanitarnym a do budynku muzeum wejść będzie mogło jednorazowo 18 osób. Wśród zgromadzonych zbiorów nie zabraknie portretów bohaterów tamtych czasów: Józefa Wybickiego i Jana Henryka Dąbrowskiego. Są też ryciny Juliusza Kossaka, zegar gabinetowy z pozytywką wygrywającą Pieśń Legionów Polskich z 1891 r., faksymile naszego hymnu i francuska szabla z okresu bitwy pod Lipskiem. Zwiedzający będą mogli zobaczyć śpiewniki patriotyczne z XIX wieku, wysłuchać utworów patriotycznych i przypomnieć sobie jakie zmiany przechodził najważniejszy dla nas utwór muzyczny na przestrzeni dziesięcioleci. Nie zabraknie też kilku, związanych z epoką eksponatów należących do skarżyskiego Muzeum.

Podczas wernisażu w dniu 9 maja zaprezentuje się stołeczna grupa rekonstrukcyjne ze Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” oraz Marszałkowska Orkiestra Dęta.

Wystawa prezentowana będzie do ostatnich dni listopada.