Ruszył montaż wystawy „z ziemi włoskiej do Polski…”

W Muzeum im. Orła Białego ruszył montaż wystawy „z ziemi włoskiej do Polski…”, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego. Wernisaż, na którym zaprezentowanych zostanie blisko 100 muzealiów, pochodzących z gdańskiego Muzeum Narodowego zaplanowano na 2 maja.

Choć pandemiczne realia każą zachować ostrożność co do konkretnych dat i działań to zakontraktowana do końca listopada wystawa powinna wkrótce cieszyć zwiedzających. Wśród zbiorów, m.in.: ryciny Juliusza Kossaka, zegar gabinetowy wygrywający melodię naszego hymnu z 1891 roku, faksymile Pieśni Legionów Polskich we Włoszech oraz portrety Józefa Wybickiego i Jana Henryka Dąbrowskiego.

Planowanemu wernisażowi towarzyszyć mają: występ Marszałkowskiej Orkiestry Dętej oraz pokazy grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Artylerii Dawnej Arsenał – artyleria z czasów Księstwa Warszawskiego.

Warto przypomnieć, że od trzech tygodni na muzealnym FB trwają konkursy poświęcone epoce, z którą związana jest wystawa.