Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Polskie nominacje do „Oskarów” w Muzeum

Choć tegoroczne „Oskary”, z przyczyn pandemicznych, odbędą się dopiero 25 kwietnia, o polskich nominacjach do nich chcemy porozmawiać już 16 marca. Począwszy od wtorkowego południa, na muzealnym FB można będzie śledzić dyskusję poświęconą „Polskim filmom historycznym i ich oskarowym nominacjom”.

W spotkaniu uczestniczyć będzie, m.in. kielecki filmoznawca Jarosław Skulski. Całość będzie, m.in. okazją do prześledzenia losów filmów takich twórców jak: Wajda, Kawalerowicz, czy Hoffman. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie dlaczego, dopiero Paweł Pawlikowski sięgnął po wymarzoną statuetkę.

Zaproszeni goście spróbują też odpowiedzieć na pytanie, jak wielki wpływ na rodzimą kinematografię miała wspaniała proza i na ile realia PRL „służyły” ówczesnym twórcom.

Sięgniemy też do tegorocznego kandydata – filmu Agnieszki Holland pt. „Szarlatan”. Międzynarodowa koprodukcja ma szansę na nominację a sięga do postaci czeskiego uzdrowiciela, któremu przyszło stanąć twarzą w twarz z pragnącymi wykorzystać jego „moc” reżimami – nazistowskim i komunistycznym.

Zainteresowanych zapraszamy przed komputery 16 marca o godz. 12.