„Bunt robotników… i przełom sierpień 1980” na wystawie on-line w muzeum

Muzeum im. Orła Białego zaprasza na wernisaż wystawy „Bunt robotników. Grudzień 70 - luty 71. Przełom sierpień 1980 i Solidarność”, który odbędzie się 28 stycznia o godz. 12. Otwarcie wystawy zostanie przeprowadzone w trybie spotkania służbowego a całość można będzie oglądać live za pośrednictwem muzealnego Facebooka i później, jako odtwarzaną relację.

Wystawa oparta jest na przygotowanych przez szczeciński i gdański Instytut Pamięci Narodowej , planszach poświęconych wydarzeniom sprzed 50 i 40 lat. Razem to 30 fotogramów przypominających czasy PRL – od schyłku rządów ekipy Władysława Gomułki aż po porozumienia sierpniowe, stan wojenny i jego ofiary.

Choć wernisaż, z powodu obostrzeń epidemiologicznych, będzie dostępny tylko dla nielicznych, usłyszymy na nim „Balladę o Janku Wiśniewskim” w wykonaniu laureata grudniowego konkursu ogłoszonego przez Muzeum – skarżyskiego zespołu „Parsleys”. Nie zabraknie też wspomnień z tamtych dni, autorstwa przedstawiciela opozycji z lat 70 i 80. ubiegłego stulecia.

Wystawa, począwszy od 28 stycznia dostępna będzie na stronach Muzeum on-line a  z chwilą „odmrożenia” budynku wystaw, w pełni – „na żywo”. Plansze z IPN eksponowane będą do 21 marca.