Color II Color I

Aktualności

Lufa z niemieckiej haubicy znów w Muzeum

Od poniedziałkowego (01.06.) popołudnia lufa z komorą zamkową haubicy StuH 42 L/28, kaliber 105 mm, znajduje się na placu Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Zabytkowy przedmiot, który zidentyfikowali muzealnicy podczas kwietniowych prac porządkowych na swoim terenie, został pozbawiony cech bojowych na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.
Lufa z komorą zamkową została wyprodukowana przez Niemców w latach 1943-45. Skarżyscy muzealnicy „odgrzebali” ją w pełnym, najczęściej niepotrzebnych przedmiotów składziku sprzed lat. Ponieważ w środku, od strony komory zamkowej, znajdował się destrukt pocisku kumulacyjnego, podjęto decyzję o przeniesieniu lufy z terenu Muzeum, który sąsiaduje z dzielnicą domków jednorodzinnych i jest miejscem codziennej pracy.
Dzięki uprzejmości władz MESKO S.A. lufę, na krótko wypożyczono na plac prób tejże firmy. Przedmiot był wcześniej badany przez specjalistę z zakresu budowy amunicji oraz środków wybuchowych. Nowoczesnym sprzętem RTG i kamerą endoskopową badali wówczas znalezisko funkcjonariusze Grupy Minersko – Pirotechnicznej z Łodzi. Wspomniane ekspertyzy kazały przypuszczać, że w środku lufy znajduje się destrukt pocisku kumulacyjnego.
W połowie maja przedstawiciele Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dokonali oględzin lufy. Za ich sugestią i zgodą władz WITU dyrekcja Muzeum podjęła decyzję o transporcie lufy do Zielonki. Tam, w warunkach poligonowych została ona pozbawiona cech bojowych, bez uszczerbku dla swej unikatowej wartości.
W poniedziałek 1 czerwca muzealnicy zorganizowali przewóz lufy do Skarżyska-Kamiennej. Zostanie ona zewidencjonowana a w przyszłości może posłużyć do kolejnej rekonstrukcji.