Color II Color I

Aktualności

Uroczystości na Borze

16 lutego obchodzić będziemy 80. rocznicę egzekucji dokonanej na 360 obywatelach polskich w lesie na skarżyskim Borze. Celem przeprowadzonej przez hitlerowców akcji eksterminacyjnej było rozbicie miejscowych struktur organizacji „Orzeł Biały” oraz likwidacja polskiej elity społecznej i intelektualnej w Skarżysku-Kamiennej. Zamordowanych pochowano w miejscu kaźni, gdzie spoczywają do dziś.
Skarżyskie władze miasta, z prezydentem Konradem Krönigiem i przewodniczącym Rady Miasta Leszkiem Golikiem na czele zapraszają na tegoroczne obchody rocznicy kaźni. Jak co roku miasto jest wspierane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Tym razem, swój znaczący współudział w przedsięwzięciu mają Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna i Nadleśnictwo Suchedniów. Niejako dodatkowe wsparcie bierze się z faktu podjęcia przez tych pierwszych inicjatywy umieszczenia drewnianego krzyża na mogile. Około 7 – metrowy krzyż ma nawiązywać do pierwotnego wyglądu mogiły. Jeszcze przed końcem lutego 1940 r. harcerz Władysław Wasilewski wraz kilkoma kolegami postawił na miejscu zbrodni brzozowy krzyż. Już po wojnie został on zastąpiony drewnianym. Tegoroczna inicjatywa spotkała się ze wsparciem Instytutu Pamięci Narodowej oraz samego Nadleśnictwa Suchedniów, na którego terenie znajduje się mogiła.
Tegoroczne obchody zainauguruje msza święta w intencji pomordowanych, która odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Bór. Początek o godz. 11. Około godz. 12.15 rozpocznie się przemarsz na mogiłę. Po odśpiewaniu hymnu państwowego dokonane zostanie poświecenie osadzonego wcześniej krzyża a następnie zabrani pomodlą się w intencji ofiar egzekucji. Do uczestników uroczystości przemówi prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig a następnie głos zabierze współinicjatorka postawienia krzyża prof. Urszula Oettingen. Uroczystość zakończy składanie kwiatów.
W krótkiej części artystycznej wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego. Przywołana też zostanie na pamięć postać niedawno zmarłego ppłk. Henryka Czecha. Honorowy Obywatel Miasta Skarżyska-Kamiennej zawsze brał udział w lutowych uroczystościach dając innym przykład pamięci o zamordowanych patriotach.
Wykonawcą całości obchodów 80. rocznicy egzekucji na Borze jest Muzeum im. Orła Białego.