Ku czci powstańców

Znicze ku czci uczestników Powstania Styczniowego zapłonęły w środowy wieczór na skarżyskim Rejowie. Muzealnikom towarzyszyli ubrani w powstańcze stroje rekonstruktorzy z Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego GROT oraz mieszkańcy Skarżyska.
  Do leśnego pomnika poprowadził gromadkę Piotr Kołodziejski. Po drodze nie zabrakło rozważań nad realiami powstańczych zrywów z lat walki o niepodległość. Wreszcie, w lesie rozbrzmiała palba ze strzelb powstańczych a po niej, w uszach zebranych zadzwoniła minuta ciszy, ku czci tych, którzy wierzyli wtedy w sens swojej walki.
Warto przypomnieć, że wśród walczących przed 157 laty byli pracownicy huty Rejów, na której terenie mieści się Muzeum im. Orła Białego.
  Muzeum serdecznie dziękuje uczestnikom „spaceru” oraz dyrekcji Miejskiej Komunikacji Samochodowej, która przekazała bezpłatne bilety powrotne.