Noc Muzeów

Zapraszamy 19 maja 2018 r. do Muzeum im. Orła Białego na "Noc Muzeów". W godz.18.00 - 22.00 zwiedzanie Muzeum jest bezpłatne.

Co proponujemy ?

18.00 – otwarcie wystawy "Wielka wojna i pokój" -  wystawa z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

18.30 – 20.00 – pamiątkowe zdjęcia z eksponatami muzealnymi

20.00 – 22.00 plenerowy pokaz filmów (najciekawsze produkcje niezależne z całego świata, które zostały  nagrodzone podczas Festiwalu Grand Off).

„Wielka Wojna i Pokój”

W roku 2018 mija setna rocznica zakończenia pierwszej w dziejach ludzkości wojny, którą ze względu na swój zasięg i ilość zaangażowanych państw nazwano wojną światową. Ta wojna, zupełnie inna niż II wojna światowa, wykształciła w społeczeństwach analogiczne procesy obronne i propagandowe. Jednym ze zjawisk, które rozkwitły w owym czasie była karykatura.

„Da się chyba nawet zaobserwować pewien konieczny i istotny związek między okresami wrzenia społecznego a okresami rozkwitu satyry. Wielcy satyrycy pojawiali się i tworzyli najczęściej w okresie burzliwych przemian społecznych, wojen lub walk narodowo-wyzwoleńczych. Satyra to najbardziej bojowa forma twórczości komicznej, rozkwita w tych epokach bujnie i nie tylko, a nawet nie przede wszystkim w dziejach największych autorów” – (Bohdan Dziemidok, O komizmie, od Arystotelesa do dzisiaj)

Jak bujnie rozkwita satyra w czasach I wojny światowej mogą się Państwo przekonać odwiedzając wystawę zatytułowaną „Wielka Wojna”. Scenariusz i opracowanie merytoryczne przygotował dr Piotr Szlanta, adiunkt na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, któremu tą drogą pragnę serdecznie podziękować za pasję i zaangażowanie, jakie wniósł w opracowanie wystawy.

Plenerowy Pokaz Filmów

19 maja 2017 roku od godz. 20.00 na Placu Muzeum im. Orła Białego będzie można obejrzeć najciekawsze produkcje niezależne z całego świata, które zostały nagrodzone w jedenastu kategoriach podczas Festiwalu GRAND OFF, w grudniu 2017 r.

O wyborze najlepszych filmów zdecydowała międzynarodowa Kapituła składająca się z kilkudziesięciu znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z kilkudziesięciu krajów.

Projekcje:

• Najlepsza Reżyseria „The Servants”

• Najlepszy scenariusz „Le Soutien-Gorge”

• Najlepsze Zdjęcia „Watu Wote”

• Najlepszy Montaż „How to save your darling”

• Najlepsza Scenografia „Inside The Wardrobe”

• Najlepsza Aktorka „On Time”

• Najlepszy Aktor „Master of the class”

• Najlepsza Fabuła „Bus Story”

• Najlepszy Dokument „Nie sądzić”

• Najlepsza Animacja „A terrible Hullabaloo”

• Najlepszy Film Polski „Ja i Mój tata”