Co wspólnego ma pająk z Bożym Narodzeniem ?

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej zaprasza na warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych. W miłej, przyjaznej i świątecznej scenografii przekażemy informacje o tradycjach naszego regionu. Poznacie techniki wykonywania ozdób, które następnie sami będziecie wykonywać oraz historie z nimi związane.

Co wspólnego ma pająk z Bożym Narodzeniem ?

Uczestnicy zajęć poznawać będą kalendarz przygotowań, świąteczne i bożonarodzeniowe zwyczaje oraz tradycje. Zapoznają się ze znaczeniem wigilijnych smaków i zapachów. Sami tworzyć będą w tradycyjny sposób ozdoby na choinkę: światy, podłaźniczki, pająki, kartki okolicznościowe etc.

Warsztaty w sposób przyjazny wprowadzą w świat tradycji i kultury. Będą doskonałym uzupełnieniem między przedmiotowych ścieżek - przede wszystkim: regionalnej.

B Zajęcia dotyczące obrzędowości prowadzone będą w pracowni warsztatowej, w której prezentowana będzie również wystawa tradycyjnych ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych regionu świętokrzyskiego.

Projekt ma na celu:

- Rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej

- Kształtowanie szacunku dla kultury i obyczaju rodzinnego

- Wdrażanie do poważnego traktowania obrzędów i tradycji

- Kształtowanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy

- Przekazywanie wiedzy niezbędnej do funkcjonowania w życiu społecznym

- Rozwijanie samodzielności, aktywności twórczej oraz umiejętności - współdziałania w grupie, słuchania opinii innych, wyrażania własnych odczuć

Cel wychowawczy:

Rozbudzanie zainteresowania tradycjami lokalnymi i rodzinnymi, zachęcanie do kontynuowania ich.

Zajęcia prowadzone przez doświadczonego edukatora metodami aktywnymi i dostosowanymi do grup wiekowych oraz umiejętności uczestników.

Oferta skierowana do przedszkolaków oraz uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych

Termin: od 1 do 22 grudnia 2016 r. w godz. Od 9.00 do 14.00 /dni powszednie/

konieczna rezerwacja terminu tel. 41/ 25 20 231

Czas trwania: 1 godzina.

Metody: prelekcja, obserwacja bezpośrednia, zabawa dydaktyczna, prace manualne.

Koszt: 5 zł. / osoba