44 lata później – Sierpień 1980

Fot. PAP/Zbigniew Trybek Fot. PAP/Zbigniew Trybek

44 lata temu, 31 sierpnia 1980 r. , w sali BHP Stoczni Gdańskiej zostało podpisane porozumienie pomiędzy komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym reprezentującym 700 zakładów pracy z całej Polski. Pokojowy bunt, w nieoczekiwany sposób, doprowadził do powstania niezależnych związków zawodowych.

Przypomnijmy, że pierwsze strajki latem 1980 r. były reakcją na wprowadzone podwyżki cen mięsa i wędlin. W lipcu 1980 wybuchły strajki w Lublinie. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. 14 sierpnia wybuchł strajk na kilku wydziałach Stoczni Gdańskiej. Protestowano w obronie zwolnionej z pracy Anny Walentynowicz.

Władzy, mimo proponowanych obietnic, nie udało się ostatecznie doprowadzić do końca strajku w Stoczni. Utworzono  Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Spisano 21 postulatów, z których pierwszym i najważniejszym było utworzenie niezależnych od władzy i pracodawców związków zawodowych. W całej Polsce strajkowało już wówczas ok. 350 zakładów.

23 sierpnia rozpoczął się strajk generalny na Wybrzeżu, w  Stoczni Gdańskiej delegacja rządu podjęła rozmowy ze strajkującymi. Pierwsze porozumienie podpisano 30 sierpnia w Szczecinie. W strajkach czynnie uczestniczyło wówczas ok. 750 tys. osób z 700 zakładów pracy.

Wydarzenia polskiego Sierpnia 1980 zapoczątkowały upadek dotychczasowego porządku. Ich efektem było wyzwolenie całej Europy Środkowo-Wschodniej spod jarzma komunizmu i ładu pojałtańskiego.

fot. Jerzy Stopa, czynnie uczestniczący w protestach lat 80., dziś m.in. przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego podczas otwarcia jednej z wystaw w skarżyskim Muzeum.

Zapraszamy do polubienia naszego nowego profilu na portalu FACEBOOK:

Muzeum im. Orła Białego FACEBOOK