Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

„Dziś” utrudnienia –„jutro” wystawa z XIX wieku

W zabytkowym budynku Muzeum im. Orła Białego rozpoczął się remont, który sprawi że placówka będzie mogła się ubiegać o wystawy eksponatów sięgających głęboko w minione epoki. Wszystko wskazuje na to, że już u schyłku września do Skarżyska zawita wystawa ze zbiorami z XIX wieku.

Środki przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwiły, rozpoczęty z początkiem marca remont, który zapewni zabytkowemu budynkowi z lat. 30. XIX wieku odpowiedni mikroklimat. Wilgotność, temperatura i odprowadzanie skroplin wyznaczone zostaną na poziomie zapewniającym przejście najsurowszych muzealnych kwerend.

Na dzień dzisiejszy oznacza to pewne utrudnienia w zwiedzaniu obiektu. W budynku czynny jest aktualnie poziom „0”, bo prace trwają w jego części podziemnej. Od maja ze zwiedzanie zostanie wyłączony, na około cztery miesiące, cały obiekt. Nieprzerwanie korzystać można, rzecz jasna z całego placu Muzeum.

Są to chwilowe utrudnienia, za które Muzeum serdecznie przeprasza i obiecuje, że zaowocują one… atrakcyjną ofertą, już jesienią tego roku. W ostatnim czasie Muzeum prezentowało zbiory z XVIII i XIX wieku przy okazji wystaw „…z ziemi włoskiej do Polski…”, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego (maj-listopad 2021) oraz „Order Orła Białego w dziejach orderów polskich i europejskich” (maj-listopad 2022). Teraz eksponaty sprzed setek lat mogą tu stać się „codziennością”.

Wszystko wskazuje na to, że u schyłku września na Słoneczną zawita ekspozycja pochodząca z poznańskiego Muzeum Historii Ubioru. Placówka, która na muzealnej mapie stolicy Wielkopolski widnieje od pięciu lat imponuje swymi zbiorami i rozmachem wystaw. Trwające między muzeami rozmowy mają doprowadzić do eksponowania nad Kamienną części obiektów z wystaw „Przeminęło z wiatrem” i ”Czego oczy  nie widzą”.

Szczegóły będziemy mogli zaprezentować na przełomie marca i kwietnia.