Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Przed obchodami 84. rocznicy krwawej egzekucji na Borze

Na 11 lutego zaplanowano tegoroczne skarżyskie obchody 84. rocznicy egzekucji na patriotach polskich w lesie na Borze. Uroczystości poprzedzą prelekcje skierowane do uczniów szkół podstawowych, które odbędą się w miejscu przetrzymywania późniejszych ofiar w budynku Szkoły Podstawowej nr 1.

Organizatorami uroczystości upamiętniających ofiary niemieckiego mordu, w tym członków patriotycznej organizacji „Orzeł Biały” są władze miasta Skarżyska-Kamiennej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Całość rozpocznie się od uroczystej mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Bór o godz. 11. Po niej zebrani przejdą na leśną mogiłę, kryjącą ciała 360 ofiar okupantów. Jak co roku, nie zabraknie wspólnej modlitwy za bohaterów i krótkiej części artystycznej w wykonaniu młodzieży z miejscowej Szkoły Podstawowej nr 2. Po niej zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty.

W tygodniu poprzedzającym uroczystość Muzeum im. Orła Białego i skarżyska SP 1 zaprosiła do siebie uczniów najstarszych klas lokalnych podstawówek. W szkolnej Izbie Tradycji, gdzie 84 lata temu na niesprawiedliwe wyroki oczekiwały późniejsze ofiary niemieckiego mordu, prowadzone będą 45 – minutowe prelekcje na ten temat.

Szczegóły uroczystości planowanych na 11 lutego już na plakatach i naszych stronach.