Gratisowy Dzień Edukacji Narodowej w Muzeum

Przez cały czwartek – 12 października grupy szkolne będą w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego przyjmowane gratis. To prezent muzealników z okazji, przypadającej dwa dni później, 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Rezerwacji miejsca można dokonać telefonicznie.

250 lat temu, na sejmie rozbiorowym, powołana została do życia Komisja Edukacji Narodowej. Było to, używając współczesnego języka, pierwsze  ministerstwo oświaty na świecie. Choć jego dzieło w znacznej mierze zaprzepaściły kolejne rozbiory Polski a wreszcie jej upadek, spadkiem po KEN okazało się pokolenie wspaniałych patriotów.

Na programach KEN kształcili się przyszli bohaterowie powstań narodowych. W duchu KEN zdobywali wiedzę przyszli wieszcze narodowi.

Dla skarżyskiego Muzeum właśnie środowiska szkolne są naturalnym zapleczem. Ze szkołami najczęściej Muzeum współpracuje i dla nich przygotowuje swą ofertę.

Nic więc dziwnego, że „okrągła” rocznica powstania KEN jest czczona również w naszym Muzeum.

Grupy szkolne, które zechcą skorzystać z gratisowego wstępu, wraz z oprowadzeniem, mogą rezerwować miejsca na 12 października pod numerem tel. 41 25 20 231 w godz. 8-15. Muzeum jest czynne w godz. 9-17.

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.