O nas

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeum.skarzysko.pl/www/templates/muzeum_im_orlabialego/html/com_content/article/default.php on line 15

O nas

W ciągu ostatnich 50 lat, Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku - Kamiennej wyrosło na jedną z najważniejszych placówek kulturalnych i atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim. Dzięki jednej z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce, zgromadzonej na obszarze ponad 1,5 ha można oglądać wyjątkowe eksponaty, które z pewnością zainteresują nie tylko miłośników historii wojskowości. Dlatego też wizyta w Muzeum im. „Orła Białego” stanowi doskonałe połączenie ciekawej przygody z nauką.

Muzeum im. „Orła Białego” powstało w 1969 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Skarżyska-Kamiennej. Jednym z głównych założeń tej instytucji było rozbudzenie wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzieży, zapału do podejmowania studiów o historii Skarżyska-Kamiennej. Z biegiem lat, okazało się, że jej największym osiągnięciem było zorganizowanie Społecznego Muzeum Miejskiego w dzielnicy Rejów, które miało być trwałym pomnikiem kultury, służącym społeczeństwu. W latach 80. XX w. placówka przyjęła imię gen. Zygmunta Berlinga, dowódcy I Armii Wojska Polskiego. Po transformacji ustrojowej, w 1991 r. Muzeum otrzymało swoją obecną nazwę, która ma upamiętniać bohaterstwo i poświęcenie członków organizacji konspiracyjnej „Orzeł Biały”, która powstała w czasie II wojny światowej. Niestety, niedługo po zawiązaniu tajnych struktur, organizacja została rozbita przez okupanta, a w masowej egzekucji na Borze (jedna z dzielnic miasta) przeprowadzonej w dniach 12–16 lutego 1940 r., większość konspiratorów została zamordowana.

Warto również wspomnieć o zabytkowej siedzibie Muzeum czyli o XIX-wiecznym budynku, będącym zapleczem administracyjnym Huty „Rejów”, związanej ze Staropolskim Okręgiem Przemysłowym. Początki wytopu żelaza na terenie dzisiejszego miasta sięgają średniowiecza, jednak największy rozkwit w tej dziedzinie nastąpił na początku XIX wieku, kiedy to z inicjatywy ks. Stanisława Staszica powstało Zagłębie Staropolskie. Wybudowany w XVIII wieku zakład wielkopiecowy wraz z fryszernią oraz systemem śluz i przepustów stanowił zespół Huty „Rejów”, której pozostałości możemy oglądać do dzisiaj.

Misją Muzeum im. „Orła Białego” jest zachowanie dziedzictwa kulturowego związanego z historią wojska i wojskowości, a także przekazywanie wiedzy o dziejach regionu i jego znaczącego wkładu w historię Polski. Istotną kwestią jest podejmowanie pracy badawczej dotyczącej dziejów terenu dzisiejszego miasta, od czasów najdawniejszych po historię najnowszą. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią ośrodka dzięki wystawie „Skarżysko-Kamienna. Miasto i ludzie”, która przedstawia przemiany zachodzące na przestrzeni dziejów, od czasów najdawniejszych do transformacji ustrojowej pod koniec XX w. Całokształt przeobrażeń społeczno-gospodarczych i politycznych został zilustrowany bogatym materiałem źródłowym, który ma stanowić swoisty przewodnik po bogatej historii miasta.

Ważnym elementem zbiorów, są również eksponaty i dokumenty związane z działalnością oddziałów partyzanckich na terenie Gór Świętokrzyskich w czasie okupacji niemieckiej oraz te pochodzące z czasów tzw. Polski Ludowej. Jednak niezmiennie od lat, największe zainteresowanie wzbudza ekspozycja plenerowa, na której zgromadzony jest sprzęt bojowy będący na wyposażeniu armii polskiej po 1945 r. Interesującą część tej kolekcji stanowi uzbrojenie z okresu II wojny światowej, wydobyte z pól bitewnych. Do największych należy działo samobieżne Sturmgeschütz IV czy też podwozie niemieckiego czołgu PzKpfw V Panther.

Dokładamy wszelkich starań aby zapewnić stały wzrost atrakcyjności Muzeum dla odwiedzających, tak aby nasi goście chcieli często tu powracać. Warto odwiedzić Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku - Kamiennej.