Galeria

Obchody 77 rocznicy egzekucji na Borze

Z okazji 77 rocznicy egzekucji na Borze, 12 lutego odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z lutego 1940 roku, kiedy to w lesie na Borze Niemcy rozstrzelali 360 osób. W obchodach rocznicowych udział wzięli: Zastępca Prezydenta  Miasta Krzysztof Myszka, posłowie na Sejm RP, związki kombatanckie, delegacje szkół, samorządowcy z gmin ościennych oraz przedstawiciele partii politycznych, organizacji i instytucji. Obchody rocznicowe rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Bór, następnie odbyły się uroczystości przy zbiorowej mogile. Obchody uświetnione zostały patriotycznym występem młodzieży z Gimnazjum nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły okolicznościowe wieńce. Obchody zorganizowano przy współudziale Muzeum im. Orła Białego, Miejskiego Centrum Kultury oraz Centrum Integracji Społecznej w Skarżysku-Kamiennej.

 

Czytaj dalej...

Otwarcie wystawy Orzeł Biały. Trzy razy Hadyna

10 lutego,  w Muzeum im. Orła Białego miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy poświęconej twórczości Gustawa, Łukasza i Stanisława Hadynów.  Wystawa Orzeł Biały. Trzy razy Hadyna jest pierwszą, w historii Muzeum, tego typu ekspozycją. Przedstawia dorobek rzeźbiarski rodziny Hadynów, zwłaszcza Gustawa Hadyny, który często w swoich pracach wykorzystuję z wizerunek orła jako symbol państwowości i wolności. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

 

Czytaj dalej...

Warsztaty bożonarodzeniowe w Muzeum

      W Muzeum im. Orła Białego odbywają się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych. W miłej, przyjaznej i świątecznej scenografii opiekunowie przekazują informacje o tradycjach naszego regionu. W trakcie zajęć uczestnicy mogą zapoznać się z technikami  wykonywania ozdób świątecznych.  Zajęcia dotyczące obrzędowości prowadzone są w pracowni warsztatowej, gdzie prezentowana jest wystawa tradycyjnych ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych z regionu świętokrzyskiego.

 

Termin: od 1 do 22 grudnia 2016 r. w godz. Od 9.00 do 14.00 /dni powszednie/

konieczna rezerwacja terminu tel. 41/ 25 20 231

Czas trwania: 1 godzina.

Metody: prelekcja, obserwacja bezpośrednia, zabawa dydaktyczna, prace manualne.


Fot. Dariusz Turek

Czytaj dalej...

Otwarcie wystawy Wielka Wojna na Wschodzie.

W czwartek, 24 listopada w Muzeum im. Orła Białego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Wielka Wojna na Wschodzie. Od Bałtyku po Karpaty. Wystawa oparta na pocztówkach z czasów I wojny światowej, ukazuje życie codzienne żołnierzy na róźnych frontach Wielkiej Wojny. Ekspozycja uzupełniona została pamiątkami wykonanymi przez żołnierzy w okopach oraz częściami umundurowania. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza młodzież szkolną, dla której może to być ciekawe i cenne uzupełnienie lekcji historii.

 

Czytaj dalej...

Walka o rząd dusz. Milenium a Tysiąclecie Państwa Polskiego.

 

 

Walka o rząd dusz. Milenium a Tysiąclecie Państwa Polskiego.

 

W roku 2016 obchodzimy 1050 rocznicę przyjęcia Chrztu przez Polskę. Muzeum im. Orła Białego przygotowało wystawę: Walka o rząd dusz. Milenium a Tysiąclecie Państwa Polskiego.

Celem wystawy jest przedstawienie wydarzeń związanych z obchodami 1000 rocznicy Chrztu Polski w Skarżysku-Kamiennej w połowie lat 60-tych XX w. Obchodom rocznicy Chrztu znanym pod nazwą Millenium organizowanym przez Kościół Katolicki władze komunistyczne przestawiły własne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Wystawa zawiera wiele unikalnych zdjęć z uroczystości 1000-lecia Chrztu Polski organizowanych przez Kościół Katolicki. Obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego, które dla ówczesnych władz komunistycznych były elementem walki ideologicznej z Kościołem.

 

Scenariusz wystawy: dr Barbara Kasprzyk

Koncepcja graficzna: Krystian Dróżdż

Materiały wykorzystane na wystawie pochodzą z: Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego w Kielcach, Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, Archiwum Diecezjalnego w Sandomierzu, Muzeum Historii Kielc, Biblioteki Wojewódzkiej im. W. Gombrowicza w Kielcach, Archiwum IPN w Kielcach.

Konsultacja merytoryczna: dr Jarosław Dulewicz

Współpraca: Kamil Sasal, Piotr Sasal

 

Wystawa została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966. 

 

 

 

Czytaj dalej...

Walka o rząd dusz

 

 

28 października 2016 o godz. 13.00 w Budynku Wystaw odbędzie się otwarcie wystawy „Walka o rząd dusz. Milenium a Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Wystawa powstała przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów 1050 lecie Chrztu Polski. Wystawa zawiera wiele unikalnych zdjęć z uroczystości 1000-lecia Chrztu Polski organizowanych przez Kościół Katolicki. Obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego, które dla ówczesnych władz komunistycznych były elementem walki ideologicznej z Kościołem.

Wystawa zilustrowana jest dokumentami związanymi ze Skarżyskiem i naszym regionem. Serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Świat toruńskiego piernika

Muzeum im. Orła Białego od 22 lipca gości interaktywną wystawę pt. „Świat toruńskiego piernika”. Ekspozycja stylizowana jest na drewnianą kogę nawiązującą do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku.

Czytaj dalej...

Noc Muzeów 2016-Fotorelacja

14 maja, Muzeum po raz pierwszy w swojej historii wzięło udział w Nocy Muzeów. Wszyscy, którzy odwiedzili w tym dniu naszą placówkę mogli  bezpłatne zwiedzać  wystawy oraz wziąć udział w pokazie strzelania z replik broni maszynowej (LPG).
 
Można było też posłuchać muzyki wojskowej i partyzanckiej w wykonaniu zespołów: Wiarusy ze Starachowic, Perły z Lamusa z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniów Gimnazjum nr 2 ze Skarżyska-Kamiennej.
 
Mimo nie sprzyjającej pogody impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń kulturalnych organizowanych przez nasze Muzeum. 
 
 
Zapraszamy w przyszłym roku!
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS