Muzeum zaprasza w rocznicę stanu wojennego i na filmy z Grand OFF

Dwa gratisowe zaproszenia ma na ten tydzień Muzeum im. Orła Białego. 12 grudnia przy ul. Słonecznej zagoszczą pokazy filmów nagrodzonych podczas 16. Grand OFF Festiwalu Filmów Niezależnych. Z kolei w środę (13 grudnia), w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego i dyskusję na jego kanwie.

W ramach tegorocznego Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Niezależnych jury, w 11 kategoriach nagrodziło autorów i wykonawców z siedmiu krajów. Pokazy, które proponuje Muzeum adresowane są przed wszystkim do grup zorganizowanych. Każdy z nich trwać będzie około 90 minut. W gronie nagrodzonych w kategoriach najlepsze: scenariusz, aktor, aktorka, reżyseria, montaż, dokument, zdjęcia, scenografia, fabuła, animacja i film polski znalazły się produkcje z siedmiu krajów. Są to USA, Francja, Włochy, Niemcy, Ukraina, Gruzja i Polska.

Ze względu na trudną tematykę społeczna, podejmowaną w filmach, adresowane są one począwszy od młodzieży ze szkół ponadpodstawowych a dalej dedykowane wszystkim grupom osób dorosłych lub indywidualnym kinomanom.

Projekcje w dniu 12 grudnia zaplanowano w sali wystawowej Muzeum przy ul. Słonecznej 90 w godz.: 9.00, 10.45, 12.30, 14.15. Wstęp wolny po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (41 25 20 231 – dotyczy grup).

Z kolei 13 grudnia, od godz. 16.00 Muzeum zaprasza na projekcję 45 – minutowego dokumentu pt. „Stan wojenny”. Film jest jedną z czterech części powstających dokumentów o najnowszej historii naszego kraju. Na tle kadrów z 1980 i 81 roku pojawiają się wypowiedzi obu stron sporu. Są więc, m.in.: Gwiazda, Modzelewski, Wałęsa i Lis, ale również Urban i Ciosek.