Marynarski Zlot z „Odważnym” i gratisowym koncertem

Już tylko dni dzielą nas od II Ogólnopolskiego Zlotu Marynarzy w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. Poczesne miejsce w jego programie zajmą: uroczysta msza święta w intencji polskich ludzi morza oraz dedykowany im przez Skarżysko sobotni koncert, na który każdy będzie mógł wejść gratis.

Marynarski Zlot zawsze będzie się wszystkim kojarzył z kutrem torpedowym „Odważny”, którego konstruktorem był skarżyszczanin Dionizy Wiśniewski. „Odważny” – ostatni kuter z cyklu, który wciąż można podziwiać, przejdzie na ten czas konieczną „kosmetykę” a w sobotni (26.08.) wieczór zostanie pięknie oświetlony i udostępniony do zwiedzania publiczności.

Wśród „kluczowych” elementów Zlotu, z pewnością warto zwróciź uwagę na piątkowe gawędy: profesora Wojciecha Iwańczaka i prezesa Romana Szychowskiego. Sobota rozpocznie się od uroczystej mszy świętej w Sanktuarium Ostrobramskim. W dniu święta Matki Boskiej Częstochowskiej marynarze zostaną poleceni jej szczególnej opiece. Uczestnicy Zlotu zwiedzą też w tym dniu miasto a dzień zwieńczy koncert „Skarżysko-Kamienna ludziom morza”. Rozpocznie się on o godz. 17  a wstęp dla wszystkich będzie nań gratis.

Niedziela zapowiada się jako dzień podsumowań i planów na III Zlot w  2024 roku.

Już dziś warto zarezerwować sobie czas na spotkanie z marynarzami, szczególnie podczas blisko czterogodzinnego koncertu 26 sierpnia.

Przebieg II Ogólnopolskiego Zlotu Marynarzy w Skarżysku-Kamiennej

25.08. (piątek)

15.00 - otwarcie II Ogólnopolskiego Zlotu Marynarzy

15.30 - 16.15 - "Żeglarze w średniowieczu" - gawęda prof. Wojciecha Iwańczaka

16.15 - 17.00 - "Być marynarzem" - spotkanie z prezesem Romanem Szychowskim

17.00 - przejazd na obiekty ZM "Mesko"

17.30 - zwiedzania Izby Pamięci Mesko

19.00 - strzelanie na strzelnicy ASG (Muzeum)

26.08. (sobota)

9.00 - Msza święta w intencji uczestników Zlotu - Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia, pobyt w Sanktuarium

11.30 - 14.30 - mobilne zwiedzanie miasta i okolic z przewodnikiem

17.00 - 21.00 - koncert "Skarżysko-Kamienna ludziom morza" z udziałem zespołów: Old Marinners, Klimat, Sufler.

27.08. (niedziela)

10.30 - "Moja służba" - autorefleksja uczestników Zlotu

12.00 - Co na III Zlocie?