Logo
Wydrukuj tę stronę

Ordery, jak żywa lekcja historii w skarżyskim Muzeum

Ordery, jak żywa lekcja historii w skarżyskim Muzeum

Przeszło 150 orderów, biała broń i „białe kruki” literatury falerystycznej oraz imponujące tablice opisowe tworzą wystawę „Order Orła Białego w dziejach orderów polskich i europejskich” otwartą dziś (06.05.) w skarżyskim Muzeum  im. Orła Białego. Z racji południowego wernisażu skarżyską placówkę odwiedziło wielu gości z inicjatorami wystawy na czele.

To bez wątpienia wystawa na miarę krajową, bo mało jest miejsc, w których „na raz” udało się zgromadzić tyle bezcennych orderów i odznaczeń z ostatnich 300 lat. Z punktu widzenia gospodarzy wystawy poczesną rolę zajmuje na niej Order Orła Białego – najważniejszy  w rodzimej hierarchii odznaczeń. Wiele miejsca zajmują tu też krzyże Virtuti Militari, których 230. rocznicę wprowadzenia czcić będziemy już za kilka tygodni. Do czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego sięgają też zgromadzone ordery Św. Stanisława.

Wielu zwolenników mieć będzie zapewne ta część kolekcji, która koncentruje się na odznaczeniach europejskich. Prezentowane są medale ze znakomitej większości krajów Starego Kontynentu. To choćby odznaczenia z czasów Jerzego I, Elżbiety II, czy francuska Legia Honorowa. „Personalnym” jest krzyż gen. Stanisława Maczka, docenionego za kampanię holenderską.

Szczególne podziękowania, podczas piątkowego wernisażu, otrzymali z rąk dyrektora skarżyskiej jednostki Grzegorza Bienia ludzie, którym zawdzięcza ona samą myśl powstania ekspozycji: dr Zbigniew Dunin – Wilczyński i dr inż. Sylwester Gładyś. Udanej wystawy gratulowali skarżyskim muzealnikom, m.in. starosta konecki Grzegorz Piec, reprezentująca Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty Małgorzata Połeć, dyrektorzy muzeów z Siedlec i Starachowic. Nie zabrakło też głosów skarżyskich radnych: Jerzego Stopy, Andrzeja Warwasa i Bogusława Cioka  (członek społecznej Rady Muzeum).

Autorem kompozycji wystawy jest  jej kurator – Artur Buńko a o szatę graficzną, fotograficzną i filmową zadbał Dariusz Turek. Tłumaczeń całości na język angielski dokonał Piotr Sasal. Ekspozycja będzie czynna do końca listopada tego roku z opcją przedłużenia.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016