Logo
Wydrukuj tę stronę

Promocja książki: „Sport zapaśniczy w Skarżysku-Kamiennej w latach 1952–2010”

Promocja książki: „Sport zapaśniczy w Skarżysku-Kamiennej w latach 1952–2010” Promocja książki: „Sport zapaśniczy w Skarżysku-Kamiennej w latach 1952–2010”

22 września 2015 w Muzeum odbyło się spotkanie z autorem książki „Sport zapaśniczy w Skarżysku-Kamiennej w latach 1952–2010” Panem Stanisławem Makuchem. Na spotkanie przybyli licznie osoby, które trenowały zapasy w przeszłości.

spomnieniami podzielili się m.in. kontradmirał Kazimierz Głowacki, który pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej i ma za sobą zawodniczą przeszłość. O początkach zapasów Skarżysku opowiadał Aleksander Huksol oraz Ryszard Boczek – mistrz Polski juniorów z 1968 roku. Wśród zaproszonych gości był Prezydent Skarżyska Konrad Krönig, Zastępca Prezydenta Andrzej Brzeziński oraz Wicestarosta Skarżyski Artur Berus.

Dr Tadeusz Wojewoda zachęcając do sięgnięcia po tą pozycję napisał:

„Dzieje sportu to obszar niezbyt często odwiedzany i penetrowany przez profesjonalnych historyków. Powody tej powściągliwości mogą być wielorakie, tu warto jedynie wspomnieć o ubóstwie, a zarazem rozproszeniu źródeł archiwalnych. Zatem z uznaniem należy przywitać inicjatywy wzbogacające naszą wiedzę, zmierzające do ustalenia – zgodnie ze wskazaniem klasyka historiografii – „jak naprawdę było”; co działo się w sportowym świecie w latach minionych „ (…)

Pracę wzbogacają unikalne fotografie, pozwalające nieomal fizycznie „poczuć historię” skarżyskiego sportu zapaśniczego. Historię – dodajmy – której autor, jako trener i zawodnik, był świadkiem i współtwórcą.

Wydawcą książki jest Muzeum im. Orła Białego a wydanie finansowo wsparł Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej oraz Starostwo Powiatowe.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016