Logo
Wydrukuj tę stronę

Moc wspomnień i gratisowy koncert na Zlocie Marynarzy w Muzeum

Moc wspomnień i gratisowy koncert na Zlocie Marynarzy w Muzeum

Czar wspomnień towarzyszył będzie dwudniowemu I Ogólnopolskiemu Zlotowi Marynarzy, który zagości w skarżyskim Muzeum w dniach 17-18 września. Opowieści z czasów „morskiej” służby przeplatać się mają z pięknymi szantami a wieczorny koncert „Skarżysko-Kamienna ludziom  morza” (sobota) będzie gratisowy dla publiczności. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Skarżyska – Kamiennej Konrad Krönig  .

Stowarzyszenie Rezerwistów Marynarki Wojennej na czele z jego prezesem Romanem Szychowskim nie przypadkiem wybrało skarżyskie Muzeum na miejsce swego inauguracyjnego Zlotu. Decyduje o tym lokalizacja kutra torpedowego ORP „Odważny” oraz fakt stworzenia jego konstrukcji przez miejscowego inżyniera Dionizego Wiśniewskiego.

Delegacja marynarzy gościła w Skarżysku już przed rokiem, kiedy to ustalono pierwsze założenia Ogólnopolskiego Zlotu. Rozpocznie się on w sobotę 17 września o godz. 15. Pierwszym akcentem wydarzenia będzie otwarcie wystawy modeli „morskich”, które przewidziano właśnie na godz. 15. Przez kolejne godziny goście wspominać będą lata służby i „przywitają się” z samym „Odważnym”, o którym opowie Janusz Sidorowicz – niegdyś służący na kutrze. Wejście na pokład kutra przewidziano około godz. 19.

Sobotni wieczór uświetni koncert „Skarżysko-Kamienna ludziom morza” zaplanowany na godz. 20.30-23.00. Wstęp na tę część Zlotu będzie gratisowy dla wszystkich chętnych a dzięki wsparciu skarżyskiej Miejskiej Komunikacji Samochodowej mieszkańcy Skarżyska będą mogli przybyć za darmo do Muzeum i wrócić w  nocy do centrum.

W pierwszej części koncertu marynarskie szanty grać będzie Zbigniew Biber.  Z kolei od 21.15 na scenie pojawi się zespół „Sufler”. Znakomici muzycy, grający na co dzień w rożnych formacjach zaprezentują, przede wszystkim utwory z repertuaru „Budki Suflera”.

Warto dodać, że przez cały sobotni wieczór, na muzealnym placu czynne będą stoiska gastronomiczne. Tak więc nikt nie powinien opuścić ul. Słonecznej z pustym żołądkiem.

W drugim dniu Zlotu, młodsi goście Muzeum będą mogli, już od godz. 12 uczestniczyć w krótkich warsztatach składania modeli morskich i latających. W centrum uwagi pozostanie niezapomniana droga „Odważnego” do Skarżyska. Relacja jej naocznych świadków zaplanowana została na godz. 13. Całość zostanie uroczyście podsumowana około godz. 14.

Muzealników, finansowo wspierają w organizacji Zlotu władze Skarżyska-Kamiennej. Pomocy przedsięwzięciu, poprzez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych z Radomia udzielają – nadleśnictwa: Kielce, Suchedniów, Zagnańsk i Skarżysko – Kamienna. Transportową pomoc świadczy wspomniany MKS. W najbliższych dniach w autobusach i na przystankach pojawią się rozkłady dodatkowych kursów w dniu 17 września. Swą pomoc zaoferowało również zaprzyjaźnione Muzeum Wsi Kieleckiej.

Szykuje się więc prawdziwe marynarskie święto, choć daleko od morza.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016