Logo
Wydrukuj tę stronę

Spotkanie statystów z planu „Listy Schindlera”

Spotkanie statystów z planu „Listy Schindlera”

W piątkowy wieczór – 22 lipca rozpocznie się skarżyskie spotkanie osób, które przed niemal 30 laty uczestniczyły w kręceniu scen do filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Uczestników „oscarowej” produkcji z 1993 roku zaprosiło na swój plac Muzeum im. Orła Białego.

Początek spotkania zaplanowano na godz. 20.00. Obok wspomnień, którymi z pewnością chętnie podzielą się uczestnicy niegdysiejszego planu filmowego, swoją wiedzą o nagrodzonym siedmioma Oscarami filmie podzieli się kielecki filmoznawca Jarosław Skulski. Warto przypomnieć, że fragmenty filmu „Lista Schindlera” były kręcone w maju 1993 r. na terenie skarżyskich Zakładów Metalowych (w czasie okupacji fabryce zbrojeniowej „Hasag”). W drugiej części piątkowego wydarzenia zaplanowano plenerową emisję filmów dokumentalnych o Oskarze Schindlerze oraz świadectwa Ocalonych. Nie zabraknie też krótkich dokumentów przypominających postać niemieckiego przemysłowca, który w czasie II wojny światowej uratował od zagłady ponad tysiąc osób narodowości żydowskiej.

Muzeum im. Orła Białego pierwotnie planowało pokazanie filmu „Lista Schindlera”, niejako na finał wieczornego spotkania. Niestety, pozyskanie licencji i kopii filmu okazało się niemożliwe, za sprawą braku zgody ze strony jego producenta.

Piątkowe spotkanie rozpoczyna się o godz. 20.00. a wstęp jest gratisowy.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016