Logo
Wydrukuj tę stronę

Cały ten muzealny rok 2021

Cały ten muzealny rok 2021

Cały ten muzealny rok 2021
Miniony rok był kolejnym, w którym nie daliśmy się pandemii a wspierani aktywnością bardzo licznej publiczności zaproponowaliśmy Państwu szereg przedsięwzięć upamiętniających choćby ważne rocznice przypadające w 2021 roku. Z naszego punktu widzenia najistotniejsza była wystawa „… z ziemi włoskiej do Polski…”, czyli dzieje Mazurką Dąbrowskiego, którą eksponowaliśmy w miesiącach maj-listopad. Poniżej przypominamy najważniejsze wydarzenia z minionych 12 miesięcy w naszym Muzeum.

STYCZEŃ

Pierwszy miesiąc roku zaczęliśmy od tradycyjnego współudziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Mottem tegorocznej edycji był „Finał z głową”. My zbieraliśmy na ten cel od 7 stycznia, by 31 stycznia uczestniczyć w miejskim finale przedsięwzięcia.

22 stycznia, w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, wraz z oddziałem powstańczym „Grot” udaliśmy się pod pomnik w rejowskim lesie, który to obelisk odnowiliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

28 stycznia otworzyliśmy (w trybie spotkania służbowego) wystawę „Bunt robotników. Grudzień 70-  luty 71. Przełom sierpień 1980 i Solidarność”.

LUTY

1 lutego, dzięki zmianie przepisów pandemicznych, mogliśmy ponownie zaprosić wszystkich do naszych muzealnych wnętrz.

14 lutego byliśmy współorganizatorami 81. rocznicy rozstrzelania patriotów polskich na Borze.

MARZEC

16 marca odbyliśmy „oscarową” debatę. Gośćmi, którzy rozprawiali o polskich filmach historycznych nominowanych do Oscara byli kielecki filmoznawca Jarosław Skulski oraz miejscowa polonistka i edukatorka Małgorzata Girgiel.

Dzień później, w 100. rocznicę przyjęcia Konstytucji Marcowej, o tym doniosłym akcie dyskutowali historycy Tomasz  Nowak i Jerzy Piątkowski.

26 marca sprowadziliśmy do Muzeum śmigłowiec SM-2, jeden z 91 wykonanych w latach 1960-63 w WSK Świdnik.

KWIECIEŃ

Czwarty miesiąc roku był czasem, który poświęciliśmy na urządzania majowej wystawy z gdańskiego Muzeum Narodowego.

MAJ

9 maja dokonaliśmy otwarcia, odkładanej przez rok z powodu pandemii, wystawy „… z ziemi włoskiej do Polski…”, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego. Oprócz licznych gości i VIP-ów wernisaż uświetniła Marszałkowska Orkiestra Dęta oraz Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”.

30 maja muzealny plac opanowały dzieci, dla których z racji zbliżającego się ich święta, mieliśmy pyszne lody i wiele gier i zabaw.

CZERWIEC

18 czerwca, wraz z uczniami wszystkich skarżyskich szkół podstawowych obchodziliśmy 58. rocznicę odsłonięcia pomnika Powstania Styczniowego. Marsz pod pomnik i chwilę historycznej zadumy zwieńczyliśmy wspólnym ogniskiem.

19-20 czerwca spotkaliśmy się na pikniku pn. „Co jedli nasi przodkowie 200 lat temu?” W największym skrócie były to dni z pysznym jadłem, wspaniałą muzyką i wieloma znanymi gośćmi.

LIPIEC

13 lipca odbyliśmy debatę poświęconą 500 – leciu zawieszenia dzwonu „Zygmunt”. Wśród naszych gości znalazł się prof. zwyczajny Wojciech Iwańczak. Wieczorem, pod „Odważnym” urządziliśmy kino letnie z seansem „Faraona”.

SIERPIEŃ

8 sierpnia odwiedziło nas dziewięciu marynarzy ze Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki Wojennej. Ich wizyta była zapowiedzią przyszłorocznego zjazdu „wilków morskich” na Rejowie.

15 sierpnia, w dniu Wojska Polskiego, odwiedziły nas prawdziwe tłumy a największym wzięciem cieszyły się miniatury broni pancernej oraz kolekcja karabinów z I wojny światowej.

WRZESIEŃ

Miesiąc zaczęliśmy w jego pierwszym dniu od koncertu: „Muzyka sierpnia i tamten wrzesień”.

22 września zaproponowaliśmy naszej publiczności gratisowy dzień z filmami – laureatami kolejnego Festiwalu Grand OFF.

PAŹDZIERNIK

Najważniejszym przedsięwzięciem tego miesiąca była (20 października) konferencja popularnonaukowa w 30. rocznicę rozwiązania Układu Warszawskiego. Jako prelegenci uczestniczyli w niej, m.in. Janusz Onyszkiewicz i Stanisław Koziej.

LISTOPAD

  1. rocznicę odzyskanie niepodległości uczciliśmy wspaniałym piknikiem, z pożegnaniem wystawy z Gdańska i… pysznym bigosem.

GRUDZIEŃ

12 grudnia, w przededniu 40 – lecia wprowadzenia stanu wojennego otworzyliśmy wystawę „Stan wojenny 1981-83”. Znów mogliśmy się cieszyć piękną frekwencją.

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016