Logo
Wydrukuj tę stronę

Święto Wolności

Święto Wolności

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989, w których Polacy odrzucili system komunistyczny i wybrali wolność. Z tej okazji w niedzielę 2 czerwca w Skarżysku- Kamiennej na placu Staffa odbyło się Święto Wolności – piknik dla mieszkańców miasta. Na mieszkańców czekało wiele atrakcji. Również byliśmy obecni tego dnia na placu Staffa. Na naszym stoisku można było obejrzeć zabytkowe egzemplarze broni strzeleckiej znajdujące się w zbiorach Muzeum im. „Orła Białego”. Specjalnie na ten dzień przygotowaliśmy również „stolik wyborczy ‘89”. Można było pobrać bezpłatną i okolicznościową „jednodniówkę”, która pokazywała wagę wydarzeń sprzed 30 lat. Każdy chętny mógł otrzymać od nas upominek, jeśli wypełnił krótką ankietę o wyborach z 4 czerwca 1989 roku. To jednak nie wszystko. Dzięki uprzejmości pana Pawła Perchela – b. opozycjonisty i działacza demokratycznego w PRL- uczestnicy pikniku mogli obejrzeć reprodukcje 14 plakatów z czasu wyborów czerwcowych. Były wśród nich te prezentujące kampanię wyborczą z terenu Skarżyska- Kamiennej. Dziękujemy Pawłowi Perchelowi za ich udostępnienie. Każdy kto podszedł do naszego stoiska mógł otrzymać znaczek przygotowany z okazji 30. rocznicy wyborów .

Kontekst historyczny i wagę wydarzeń sprzed 30 lat przedstawił wszystkim zgromadzonym na placu Grzegorz Bień- Dyrektor Muzeum im. „Orła Białego”.

Dziękujemy wszystkim którzy wraz z nami świętowali tego dnia odzyskanie Wolności i Niepodległości.

Organizatorami niedzielnego Święta Wolności był Konrad Krönig Prezydent Miasta Skarżyska- Kamienna oraz Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku- Kamiennej.

 

Foto. Dariusz Turek

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016