Logo
Wydrukuj tę stronę

Zapraszamy na Konfrencję

Zapraszamy na Konfrencję

Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej jest organizatorem konferencji naukowej: „Inwestycje banku centralnego w zakłady Staropolskiego Okręgu Przemysłowego w 190. rocznicę powołania Banku Polskiego oraz 180. rocznicę uruchomienia Huty Rejów” , która odbędzie się w dniu 16 maja 2019 roku w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Konferencja jest częścią projektu „ 180-lecie budowy Huty Rejów przez Bank Polski w 190. rocznicę jego powstania” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej powstało 50 lat temu na terenie dawnej Huty Rejów. Dbałość i ochrona o lokalne dziedzictwo kulturowe stało się istotnym wyzwaniem dla kolejnych pokoleń skarżyskich muzealników. Pod ich opieką od momentu powołania instytucji znajduje się zabytkowy budynek zawiadowcy huty wybudowany od podstaw w trakcie wielkich inwestycji Banku Polskiego w 1838 roku. Wtedy oddano do użytku nowoczesny jak na owe czasy zakład wielkopiecowy, którego zachowane elementy znajdują się dzisiaj pod opieką Muzeum. . Rozmach inwestycji w przemysł żelaza w tamtym okresie dokonany przez Bank Polski był imponujący. Świadectwem tamtych wielkich i jakże ambitnych inwestycji są istniejące do dzisiaj zabytki dziedzictwa poprzemysłowego. Wśród nich bardzo ważne miejsce stanowią pozostałości zakładu wielkopiecowego znajdującego się dzisiaj pod opieką Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej.

Przypadająca w roku ubiegłym 180. rocznica budowy i uruchomienia Huty Rejów w ramach inwestycji Banku Polskiego stała się doskonałą okazją do przypomnienia i popularyzacji dziejów lokalnego przemysłu żelaza. Tym bardziej, że zbiegło się to ze 190. rocznicą powołania pierwszego na ziemiach polskich banku centralnego- Banku Polskiego. Wydarzenia te krzyżują się i znajdują finał właśnie tutaj. Bez Banku Polskiego na pewno nie powstałaby Huta Rejów w takim kształcie jak to miało miejsce w roku 1838. Historia bankowości w Polsce odcisnęła zatem znaczący ślad w historii lokalnej społeczności.

Celem i obowiązkiem Muzeum jest ochrona tego cennego dziedzictwa. Zarówno w sferze materialnej jak i niematerialnej. To także pilna potrzeba nieustających działań upowszechniających i popularyzujących wiedzę na temat wielowiekowych tradycji hutniczych i górniczych regionu. Działania te skierowane są do wszystkich odbiorców, a zwłaszcza do mieszkańców miasta i okolic. Pozwala to na znacznie lepsze ugruntowanie poczucia tożsamości z lokalną ojczyzną.

Tak powstała idea projektu edukacyjnego, realizowanego dzięki wsparciu Narodowego Banku Polskiego w ramach programu edukacji ekonomicznej. Obejmował on kilka obszarów tj. powstanie ścieżki edukacyjnej, przeprowadzenie warsztatów dla młodzieży szkolnej, konkursu projektowego, a także organizację konferencji naukowej wraz z przygotowaniem wydawnictwa pokonferencyjnego. Jednym z zasadniczych celów działań projektowych jest popularyzacja wiedzy, zwłaszcza wśród młodzieży na temat lokalnych tradycji hutniczych i górniczych. To także edukacja o roli i działaniach polskiego banku centralnego poprzez inwestycje w przemysł w pierwszym okresie jego działalności.

Konferencja stanowi ukoronowanie działań projektowych. Przed mieszkańcami regionu, historykami i pasjonatami przeszłości stoi unikatowa okazja do zapoznania się z wynikami prac badawczych dotyczących tradycji przemysłowych naszego regionu. Prelegentami są osoby, których dorobek naukowy jest imponujący, a dotychczasowa działalność daje gwarancję, że każdy z referowanych tematów będzie na najwyższym poziomie merytorycznym. Konferencja daje unikatową możliwość dla wszystkich zainteresowanych zapoznania się z najnowszym stanem badań historycznych. Jednocześnie jest okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu historii lokalnej, a zwłaszcza zagadnienia rozwoju przemysłu hutniczego tych ziem.

Powstał Komitet Naukowy konferencji w składzie:

prof. dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek (Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie) – przewodniczący

prof. dr hab. inż. Tadeusz Karwan (Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie)

prof. dr hab. Zbigniew Wójcik (Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie)

dr hab. prof. UJK Szymon Orzechowski (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

dr inż. Ireneusz Suliga (Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie)

dr Andrzej Rembalski (Wszechnica Świętokrzyska)

 

Referaty zostaną wydane w formie publikacji pokonferencyjnej, również jako jedno z zadań projektu realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Publikacja będzie istotnym i trwałym rezultatem działań projektowych, wpisując się w kanon literatury historycznej dotyczącej dziejów Skarżyska-Kamiennej i regionu.

Muzeum im. „Orła Białego” serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że z zaproszenia skorzystają zarówno liczni mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej oraz okolic, jak również wszyscy zainteresowani historią lokalną.

Konferencja rozpoczyna się o g. 11.00 w sali patio (parter – na wprost wejścia głównego) Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Juliusza Słowackiego 25. Program konferencji znajduje się powyżej na plakacie. Zakończenie obrad planowane jest na g. 15.00

Miejskie Centrum Kultury im. L. Staffa w Skarżysku-Kamiennej jest partnerem projektu „ 180-lecie budowy Huty Rejów przez Bank Polski w 190. rocznicę jego powstania” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. „

Wszelkich informacji udziela Muzeum pod nr tel. 41 252 02 31 lub 605 485 130, a także mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

*) Dla zainteresowanych osób istnieje możliwość zapisów na otrzymanie bezpłatnego wydawnictwa pokonferencyjnego, zawierającego referaty prelegentów. Zapisy prowadzić będziemy wyłącznie przy stoisku wydawnictw muzealnych w dniu Konferencji. Dla każdej zapisanej osoby przewidziana jest jedna książka. Ilość książek ograniczona. Decyduje kolejność zapisów.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016