Wystawa plenerowa - 60 lat Środowiska "Ponury-Nurt".

15 wrześniu 1957 na Polanie Wykus, żołnierze „Ponurego” i „Nurta” ufundowali Kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, upamiętniającą poległych w walce o Ojczyznę. Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny żołnierzy ze Zgrupowania. W 60.-tą rocznice powstania środowiska, które obecnie nosi nazwę Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”, powstała wystawa plenerowa. Ilustruje ona bogata historię Środowiska i corocznych spotkań na Wykusie. Prezentowana była w Starachowicach i Wąchocku.

Obecnie można ją obejrzeć w Muzeum im. Orła Białego.

Wystawa powstała z inicjatywy Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”, przy wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Muzeum im. Orła Białego.

Wystawa przed Starostwem Powiatowym w Starachowicach, czerwiec 2017