Śladami miejsc pamięci więźniów HASAG-u

W dniach 1-3 października Muzeum im. Orła Białego gościło delegację z Gedenkstätte für Zwangsarbeit Leipzig (Muzeum Pracy Przymusowej w Czasach Narodowego Socjalizmu w Lipsku). Goście z Niemiec chcieli poznać historię firmy HASAG oraz zwiedzić tereny po byłym obozie pracy przymusowej. W pierwszym dniu pobytu, dzięki uprzejmości dyrekcji Zakładów Metalowych, delegacja odwiedziła Izbę Tradycji Zakładów Metalowych, miejsca pamięci znajdujące się na terenie Zakładu Nr 2 oraz tereny leśne w okolicy wsi Majków, gdzie dokonywano masowych egzekucji więźniów. Szczególne wrażenie na gościach zrobiły wspomnienia Pana Tadeusza Miernika, który jako mały chłopiec był świadkiem wielu wydarzeń. W kolejnych dniach przybyli goście zapoznali się z historią naszej placówki, a także obejrzeli  wystawę "Miasto i ludzie". W ostatnim dniu pobytu podczas spotkania z dyrektor Moniką Kowalczyk-Kogut omówiono plany współpracy, w tym ewentualną wymianę pracowników w ramach wizyty studyjnej.

Fot. Dariusz Turek