Skarżyskie Archiwum Cyfrowe

W ubiegłym roku Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej otrzymało 4 000 złotych w konkursie grantowym Banku Zachodniego WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam” na realizację projektu Skarżyskie Archiwum Cyfrowe (SAC), który powstał z myślą o panujących trendach i promocji naszego miasta. Dzięki dotacji, Muzeum zakupiło komputer i wykonało stronę internetową, stanowiącą podstawę projektu.

Już od kilku dni można korzystać z witryny pod adresem http://archiwum.skarzysko.pl/ na której są gromadzone materiały dotyczące historii Skarżyska-Kamiennej. Aktualnie w bazie znajduje się ponad 300 zdjęć, które zostały podzielone na kilka kategorii i zgodnie z chronologią. Jednak zbiór ten stanowi punkt wyjściowy. Liczymy, że z czasem będzie się on powiększał nie tylko o materiały pochodzące z Muzeum, ale również dzięki aktywności mieszkańców Skarżyska-Kamiennej oraz wszystkich osób zainteresowanych historią ośrodka. Główną ideą przedsięwzięcia jest nie tylko zbieranie materiałów oraz udostępnianie zbiorów szerszemu odbiorcy, ale również pozyskiwanie niedostępnych dotąd źródeł historycznych – osoby zainteresowane mogą podzielić się swoimi pamiątkami, bez konieczności przekazywania ich placówce. Jeśli mieszkaniec nie chce rozstać się z ważną dla niego rzeczą wystarczy, że dostarczy ją do Muzeum w celu wykonania niezbędnych prac identyfikacyjnych i inwentaryzacyjnych oraz kopii.

Liczymy, że również dzięki Państwu SAC będzie funkcjonował coraz sprawniej, dlatego też przygotowaliśmy specjalny konkurs. Dla pierwszych 10 osób, które włączą się w tworzenie strony poprzez udostępnienie własnych materiałów dotyczących historii miasta przygotowaliśmy nagrody niespodzianki. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..