Rekonstrukcja Stug IV

W Muzeum "Orła Białego" w Skarżysku - Kamiennej trwa rekonstrukcja niemieckiego działa samobieżnego StuG IV. Na montaż czeka jeszcze wiele brakujących elementów - mówi nam Robert Bodo zastępca dyrektora placówki. W kolejnym etapie prac poszczególne podzespoły są między innymi piaskowane. Do zainstalowania w kadłubie pojazdu są między innymi lawety, pokrywa włazu kierowcy, fragmenty zabudowy kazamaty, czy wszystkie zespoły jezdne działa.

Jak dodaje Robert Bodo pojazd przez kilkadziesiąt lat spoczywał  na bagnistym terenie w Komierowie koło Bydgoszczy, podczas jego wydobycia większość elementów uległo całkowitemu zniszczeniu. W pojazd trafił bowiem pocisk artyleryjski. Dlatego muzealnicy starają się odtworzyć zdewastowane wnętrze pojazdu i jego nadbudowę. Proces renowacji zależy od tego, w jak szybkim czasie uda się znaleźć oryginalne części.

Działo trafiło do placówki w 1999 roku, kiedy wydobyto je z dna rzeki niedaleko miejscowości Bieleckie Młyny. Sprzęt należy do bardzo rzadkich, bowiem Niemcy wyprodukowali w 1943 roku tylko 1000 sztuk. W Polsce znajdują się dwa takie obiekty, jeden w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, a drugi – wymagający odrestaurowania – w Skarżysku – Kamiennej. Prace potrwają na pewno do końca roku.

źródło: www.radio.kielce.pl